Értékteremtők
2015. július 02. írta: MammyPress Média

Értékteremtők

Találkozás László Ágnessel

Nyolc név: újságíró, színész, kémikus, pszichológus… az élet legkülönbözőbb területeiről érkező emberek. Három közös dolog van bennük: az első – és legfontosabb – hogy mind a nyolcan olyan értékeket teremtettek életük során, amelyet csak kevesen mondhatnak el magukról, valamint ők azok, akiket ezért a XXI. Század Társaság méltónak talált arra, hogy 2014-ben a Hazám-díj átadásával emeljen ki. És nem utolsó sorban: ők azok, akikkel megismerkedhetünk László Ágnes legújabb interjú-kötetéből, mely Értékteremtők 2015 címmel most jelent meg a Kossuth kiadó gondozásában.

laszlo_agnes_02.jpg

Minden évben heten kaphatják meg ezt a – József Attila emlékére alapított – díjat. A tavalyi év azonban különleges volt: a sorozat korábbi szerkesztője – Hovanyecz László – 2013-ban elhunyt, tragikus távozását követően a Társaság úgy ítélte meg, hogy tevékenységével ő is méltó rá, hogy – rendhagyó módon, posztumusz – Hazám-díjas legyen. Így a munkáját folytató László Ágnes neki is emléket állít a könyvben.

Azt hiszem, nem járok messze az igazságtól, ha azt mondom: a nyolc személyiség közül Pogány Judit az, akit a kicsi gyermektől az érettebb korosztályig mindenki ismer – ha másként nem, a kis Vuk hangjaként. Kicsit talán méltatlan is, hogy egy ekkora egyéniséget sokan leginkább a hangja miatt ismerjenek…

– A könyvben megjelent interjú tökéletesen alkalmas arra, hogy az olvasók sokkal jobban megismerhessék a művésznőt, de számomra is az egyik legizgalmasabb kérdés az volt, hogyan tud a hangjával úgy bánni, hogy egy mesefilmben akár tíz-tizenkét állatnak is képes legyen a hangját kölcsönözni. Nem árulom el, de a könyvből kiderül a – kicsit szomorú, mégis csodálatos – történet, amelyből megtudhatjuk: Judit hogyan jutott el odáig, hogy a hangjával tulajdonképp azt csinál, amit csak akar!

Valószínűleg ez az interjú lesz az egyik legnépszerűbb a kötetben… De melyik volt a legnehezebb?

– Kettőt is említek: Sajdik Ferenc grafikusművész, karikaturista, és Perényi Miklós, a Nemzet Művésze, gordonkaművész. Mind a kettőjükről közismert tény, hogy hivatásuk megszállottjai, és kiemelkedően magas színvonalon tevékenykednek a saját szakterületükön. Beszélni azonban – különösen önmagukról – nagyon nem szeretnek! Külön kihívást jelentett számomra, hogy Perényi Miklós például még soha, senkinek nem adott élet- interjút, de a beszélgetés végére mégis sikerült őt is egy bizonyos szintig megnyitni… Feszélyezve érkezett, de mosolyogva távozott beszélgetésünk után, pedig az életéről, a gyerekkoráról is beszélgettünk. Csodagyerek volt, akit az édesapja időben fedezett fel és megtalálta azokat a lehetőségeket, amelyekkel a tehetsége kibontakozhatott – ami persze nem volt egyszerű, de nagyon eredményes.

Beszéljünk kicsit magáról a könyvről! Értékteremtők – azt hiszem, ez a nyolc név remek választás arra, hogy valóban értéket jelentsen a mögöttük rejlő ember megismerése. De ahhoz, hogy a könyv betölthesse a feladatát, el kell jusson az olvasókhoz. Mekkora az érdeklődés a könyv iránt?

– Ez kiszámíthatatlan! De, ha valaki belegondol abba, hogy a mai, zaklatott világunkban mennyire hajlamosak vagyunk átsiklani az értékeink felett, mennyire nem emeljük fel azokat arra a szinte, ahol lenniük kellene, akkor nagy szükség van rá! Hiszen ők azok az emberek, akikre – mindenfajta politikai, vagy más elkötelezettség nélkül – azt mondhatjuk, hogy igen, ők azok a társaink, nemzetünk alkotói, akikre mindannyian büszkének kellene lennünk. Akiktől tanulhatunk, hiszen ezekben az interjúkban  ott van az tanulság is, hogy ne add fel soha: ha érzed magadban a tudást, a képességet, akkor annak valahol, valamikor ki kell teljesednie! Ehhez persze hihetetlen erő, magas képzettség, komoly elhivatottság, és nagyon sok szerencse kell. De ha ez mind megvan, akkor megtehetjük azt, amire talán minden ember vágyik: nyomot hagyni a világban!

laszlo_agnes_01.jpgSietni kell, kezdődik a dedikálás… Az írónő nem egyedül várja az érdeklődőket, egyik riporteralanya, Dr. Solymosi Frigyes is csatlakozik mellé. Akiről megtudhattam, hogy nem csak világszerte elismert szaktekintély, de a legtöbbször idézett magyar kémikus is. Kutatási eredményeit az űrtechnológia, a hadiipar világszerte használja, akárcsak az amerikai, a német vagy a japán autógyártás. Bárhol élhetne, bárhol multimilliárdos lehetne – de ő itt él köztünk, és éppen aláírja az én példányomat…

laszlo_agnes_04.jpg

Büszke vagyok arra, hogy
találkozhattam vele, mégis útközben hazafelé azon tanakodtam, hogy a különleges tanításairól híres Vekerdy Tamással kezdjem az olvasást, vagy inkább „dobjam fel a napom” a Sajdik Ferenc karikatúrista, grafikusművésszel készült beszélgetéssel… Aztán rájöttem, hogy van egy kakukktojás: Hovanyecz László, akivel sajnos még az általam nagyra tisztelt László Ágnes sem készíthet már riportot… de akkor mit rejt a róla szóló fejezet?

Nos… én már tudom! És jó szívvel ajánlom mindenkinek, hogy kiderítse…

A bejegyzés trackback címe:

https://mammypress.blog.hu/api/trackback/id/tr77590522

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása